zpět na tiskové zprávy

Centrum přirozeného porodu: vany na porodních pokojích i vlastní sociální zázemí

Centrum přirozeného porodu: vany na porodních pokojích i vlastní sociální zázemí
Vyškov, 3. září 2024 – Rozšíření kapacity porodních boxů, příjemné barevné provedení, moderní vybavení, komornější prostředí. Ani ne rok po otevření pracoviště magnetické rezonance a výrazných stavebních úpravách Centra léčebné rehabilitace představili zástupci Nemocnice Vyškov výsledek výstavby Centra přirozeného porodu a rekonstrukce oddělení šestinedělí.

Práce probíhaly za plného provozu gynekologicko-porodnického oddělení, investice včetně přípravy přesáhla 59 milionů korun. Ze svého rozpočtu ji plně hradil zřizovatel nemocnice, tedy Jihomoravský kraj.

Hejtman Jan Grolich vyzdvihl silné stránky krajského zařízení, mezi které gynekologicko-porodnické oddělení podle jeho slov bezpochyby patří. „Šli jsme nad rámec původní studie, zrekonstruovalo se toho nakonec mnohem víc, což doufám ocení jak pacienti, tak personál oddělení. Porodnice má výbornou pověst, vyhledávají ji maminky z řady okolních okresů, ale i třeba ze Slovenska. Dlouhodobě si drží čísla přesahující tisíc porodů ročně, ovšem prostory již byly k zajištění takového množství porodů nedostatečné,“ zdůvodnil investici hejtman.

Podle ředitele Nemocnice Vyškov Zdeňka Horáka se tak v relativně krátké době povedla další výrazná investice. „Záměr rozšíření porodnice a vybudování nových reprezentativních prostor šel ruku v ruce s trendem a poptávkou nastávajících maminek přivést na svět dítě přirozeným způsobem. Tým z gynekologicko-porodnického oddělení ženu plně respektuje a podporuje ve způsobu porodu, který společně naplánovali. Centrum přirozeného porodu poslouží rodičkám, které upřednostňují soukromí a komornější prostředí. V naší nemocnici se statisticky provádí nejnižší počet císařských řezů v České republice, trvale držíme průměr k deseti procentům,“ vylíčil ředitel Horák.

Centrum přirozeného porodu

Rozšíření místa pro porodní část vzniklo po přestěhování gynekologických ambulancí do nových prostor. Došlo k rozšíření porodních boxů o dva, celkem tedy na pět boxů. Všechny disponují vlastním sociálním zařízením, dvěma dominuje nová speciální vana. „Porodní část zahrnuje příjmovou ambulanci, neonatologické zázemí, recepci, sekční sál s příslušenstvím, zázemí pro personál a sklady,“ vyjmenoval ředitel nemocnice.

Modernizace a změn se dočkalo také oddělení šestinedělí. Každý lůžkový pokoj získal vlastní sociální zázemí, na místě původního společného sociálního zázemí vznikly dva nové pokoje.  

Starosta Vyškova Karel Jurka vyzdvihl nasazení personálu oddělení, protože významná rekonstrukce probíhala za plného provozu. Rozdělená tak byla na několik etap. „Úspěch porodu ve značné míře závisí od toho, jak se u něj žena cítí. Vyškov získal špičkové pracoviště, které dbá na přirozený porod a přání rodiček. Přesto je samozřejmě potřeba myslet na možnost, že se i přirozený proces může jakkoliv zkomplikovat. Jsem přesvědčený, že personál oddělení je na jakékoliv nesnáze skvěle nachystaný,“ prohlásil starosta Vyškova s tím, že se mu zamlouvají zejména prosvětlené prostory čekárny a celkově přívětivější prostředí.

Součástí Centra přirozeného porodu budou také různé kurzy a přípravy pro ženy v předporodním i poporodním období. Nemocnice zajistila pro matky služby laktačních poradkyň a péči fyzioterapeutek.

Centrum přirozeného porodu
03.09.2024