zpět na tiskové zprávy

Kontaktní bod pro akutně nemocné a zraněné. Nemocnice staví urgentní příjem

Kontaktní bod pro akutně nemocné a zraněné. Nemocnice staví urgentní příjem
Vyškov, 13. února 2025 – Po magnetické rezonanci urgentní příjem. Další obří investice míří do Nemocnice Vyškov. Dvě pracoviště, která spolu úzce souvisí a často spolupracují na diagnostice a léčbě pacientů. Nový pavilon za zhruba 160 milionů korun zajistí rychlou péči pro akutně nemocné a zraněné pacienty. Hotovo má být už v listopadu letošního roku.

Urgentní příjem bude fungovat v nepřetržitém provozu. Kroky vedení nemocnice a jejího zřizovatele Jihomoravského kraje při symbolickém poklepání základního kamene stavby ocenili starosta města Karel Jurka a místostarosta Roman Celý. „Těší nás, že jsme první nemocnicí v kraji, kde urgentní příjem vzniká. Na jižní Moravě ji následuje ta břeclavská. Tým odborníků rychle a na jednom místě určí zdravotní stav pacientů a rozhodne o dalším postupu léčby. Nemocnice v posledních letech opravdu vzkvétá. Nedlouho po otevření pracoviště magnetické rezonance a výrazných stavebních úpravách Centra léčebné rehabilitace jsme si loni v září prohlédli výsledek výstavby Centra přirozeného porodu a rekonstrukce oddělení šestinedělí. Urgentní příjem je další výrazný posun vpřed,“ prohlásil starosta Jurka.

Podle zástupců nemocnice se mění systém práce s pacientem, který dostane veškerou péči na jednom místě, takže už nebude muset zbytečně přecházet mezi různými ambulancemi. I sanitky dosud pacienty vozí na pohotovostní službu nebo do jednotlivých odborných ambulancí – předání pacientů tak bude rychlejší, dojde i k okamžitému uvolnění posádky pro další událost. „Klíčový bude komfort pacientů a zlepšení poskytované péče. Urgentním příjmem II. typu se stáváme nedílnou součástí páteřní sítě nemocnic, zkrátka jdeme v souladu s aktuálními požadavky celostátní koncepce urgentní medicíny. Pacient do nemocnice vchází pouze jedním místem, odpadne nekomfortní a neefektivní posílání mezi ambulantními zařízeními jednotlivých odborností a na jednom místě lékaři v podstatně kratším čase rozhodnou o tom, jak bude dotyčný léčen,“ popsal ředitel Nemocnice Vyškov Zdeněk Horák.

V praxi to znamená, zda po ošetření půjde domů, nebo jej zdravotníci uloží na akutní lůžko za účelem diagnostického vyšetření, monitorace vitálních funkcí nebo například aplikace infuzní/analgetické či jiné léčby. „Pracoviště by měl pacient opustit do 24 hodin. Urgentní příjem bude vyžadovat zásadní změnu ve stávající organizaci chodu naší nemocnice. Současné ambulance budou sloužit pouze odborným poradnám a plánovaným kontrolám,“ vyjádřil se ředitel nemocnice s tím, že práce začaly na podzim.

Nový pavilon vzniká na ploše téměř 6 tisíc metrů čtverečních, vybavený bude špičkovou technikou. Chybět nebude třeba metoda používaná k monitoringu poruchy srážení krve. „Tromboelastograf pomůže přesně zjistit problémy se srážlivostí krve a umožní cílenou a účinnou léčbu,“ uvedl jeden z příkladů ředitel Horák.

Nemocnice staví urgentní příjem

19.02.2025