zpět na tiskové zprávy

Polopodzemní kontejnery: větší kapacita a komfort, snad i pořádek

Polopodzemní kontejnery: větší kapacita a komfort, snad i pořádek
Vyškov, 26. června 2025 – U panelového domu č. 20 v Žižkově ulici, v Trpínkách pod Základní školou Na Vyhlídce, v jednom z rohů vnitrobloku sídliště Kpt. Otakara Jaroše, naproti „rodného“ domu Klementa Gottwalda v Revoluční ulici, u zbrojnice dobrovolných hasičů na Smetanově nábřeží nebo třeba dvakrát na sídlišti Víta Nejedlého. Vytipovaná kontejnerová hnízda, která se v uplynulých týdnech zřetelně proměnila. Firma je postupně osadila polopodzemními kontejnery. 

V deseti lokalitách nahradily původní klasické nádoby. Mají přispět k estetičnu veřejného prostoru i úspoře místa. Stejně jako doposud bude ale ve velkém záležet na samotných obyvatelích, jak ke kontejnerům přistoupí. Nemají totiž jako klasické nádoby horní zavírací část, která umožňuje vhodit dovnitř například velkou papírovou krabici. „Polopodzemní kontejnery jsou navržené tak, aby maximalizovaly využití kapacity tím, že motivují obyvatele k lepšímu třídění a efektivnímu nakládání s odpadem, jako je například rozložení právě větších obalů, třeba lepenkových krabic. Přirozeně tak dochází k efektivnějšímu využití prostoru, přitom to zabere jen pár vteřin. Pevně věříme, že si lidé budou novinky vážit a nebudou okolo odkládat objemný odpad,“ zopakoval vyškovský místostarosta Josef Kachlík.

Polopodzemní kontejnery nabízejí větší kapacitu než tradiční nádoby, částečně eliminují zápach, svou roli díky zajímavému designu hraje i jejich začlenění do veřejného prostoru. Podle typu sbíraných odpadů jsou víka otvorů barevně rozlišená, a to pro obyvatele již zažitým způsobem. Tedy žlutá znamená plasty, modrá papír, bílá potom čiré a zelená barevné sklo. 

Polopodzemní kontejnery
Nejvíc žádané kontejnery na plast a papír jsou převážně o objemu 5 metrů krychlových (kubíků), nádoby na sklo jsou dělené. Záleželo zkrátka na možnostech dané lokality. Městu se zhruba pětimilionovou investicí pomohla dotace získaná z Operačního programu Životní prostředí, která zaplatí zhruba 3,5 milionu korun.

Současná skladba hnízd pro tříděný odpad jednoduše přestala stačit zvyšujícímu se množství odpadu. „Nechtěli jsme jen znovu a znovu přidávat klasické nádoby. Kolikrát to z prostorových nebo manipulačních důvodů ani nešlo. Vybrali jsme deset míst, kde zejména inženýrské sítě a přístupové možnosti instalaci dovolují. Investice zároveň není pouze o posílení fungování systému nakládání s odpady, ale také o zahuštění samotné sítě. Přibližně padesátku stávajících nádob z oněch deseti míst totiž musíme dle podmínek získané dotace někam v rámci města přesunout. Tím pádem síť přirozeně zahušťujeme. Máme své informace i poznatky od řidičů z Respona, jaké lokality přidání konkrétního kontejneru potřebují,“ zmínil vedoucí odboru životního prostředí Jiří Kutálek.

V dané otázce je zároveň důležitá koordinace samotného procesu. Dodavatelská firma má čas do konce června. Předání díla je termínově nastavené tak, aby odpovídalo navýšení rozpočtu na svoz tříděného odpadu. „Vzhledem k tomu, že rozpočet svozu máme nastavený podle současného systému, je důležité, aby přechod na nový systém proběhl zhruba ve stejnou dobu s přesunem stávajících nádob. Tím zajistíme hladký průběh a minimalizujeme případné komplikace při sběru odpadu,“ vysvětlil vedoucí Kutálek. 

Respono je podle místostarosty Kachlíka připravené kontejnery bez problémů obsloužit. „Až praxe ukáže, jak se bude v jejich případě měnit frekvence svozu. Objemově se jedná o větší nádoby, takže se má četnost vývozu nově vybudovaných polopodzemních míst logicky snížit. Pevně věříme, že si všechny procesy sednou a že samotná novinka bude Vyškovany motivovat k tomu, aby o odpadu přemýšleli a jednali odpovědněji,“ dodal místostarosta. 

Polopodzemní kontejnery
26.06.2025