zpět na tiskové zprávy

Příznačné stoleté výročí: do nádrže Marchanka už teče voda

Příznačné stoleté výročí: do nádrže Marchanka už teče voda
Vyškov, 6. února 2023 – Od podzimu čekali na dodávku dluží z fošnového dřeva. V betonovém vypouštěcím zařízení rybníku, takzvaném požeráku, dluže určují hladinu vody. Přidáváním a odebíráním dluží ji jde snadno regulovat. Požerák se vyškovským rybářům podařilo před vánočními svátky zadlužit, a v průběhu ledna tak začalo napouštění vodní nádrže Marchanka.

Jeho rozsáhlá rekonstrukce proběhla v loňském roce díky štědré individuální dotaci od města. Jelikož nevyšla státní podpora, vyškovští zastupitelé zvedli ruku pro dotaci rybářům ve výši 6 milionů korun. „Ještě jsme na začátku roku ladili těsnost hráze. Voda bude nicméně přitékat několik měsíců. Na jaře bude Marchanka napuštěná. Jsou vlhké měsíce, uvidíme, jak to bude vypadat se sněhem. Pokud ho bude dostatek, tak nám odtávající sníh rovněž pomůže,“ zmínil předseda Moravského rybářského svazu, pobočného spolku Vyškov Radoslav Kotík.

Nádrž se nachází za průmyslovou zónou u nedávno zpevněné polní cesty vedoucí na Pustiměř, nabízí se jako další místo pro výlety. „Rybáři by rekonstrukci z vlastních peněz samozřejmě nikdy nezaplatili. Jsem rád, že zastupitelé na obnovu kývli a umožnili rybářům dlouhá léta nefunkční nádrž opětovně zprovoznit. Loňské zásahy představovaly kompletní odbahnění nádrže, výstavbu nové hráze, vypouštěcího zařízení a bezpečnostního přelivu. Jde o další kus přírody na okraji města, který prochází výraznou proměnou,“ ocenil vyškovský místostarosta Josef Kachlík.

Na řadě je rovněž vydatná výsadba. Podle předsedy rybářů Kotíka je v plánu na jaře vysadit na 200 ovocných stromů. „Konkrétně jabloně, hrušky, třešně či švestky. Na podobě ovocného sadu se budeme ještě detailněji domlouvat s vedením Pustiměře, protože jde o jejich pozemky. Za rybníkem je zároveň ještě takový příjemný prostor, který jsme vyčistili, zavezli hlínou a zarovnali. Pozemek je našeho spolku, plánujeme na něm také výsadbu ovocných stromů. Celý prostor okolo nádrže rovněž zatravníme,“ informoval Kotík.

Chybět nebude ani zarybňování. „V případě vysazování počítáme s amurem, kaprem a línem i několika dravými rybami,“ řekl předseda spolku.

Marchanka prošla kolaudací v roce 1966, od té doby nebyla nijak opravovaná nebo udržovaná. Po rekonstrukci se kromě sportovního rybolovu nabízí i možnost přírodního koupání.

Rybářský spolek byl ustanoven v létě roku 1923, vyškovští rybáři tak letos slaví 100 let existence. Spolek má zhruba tisícovku členů. „Slavnostní otevření Marchanky nicméně plánujeme až na rok 2024, až bude v okolí všechno hezky zelené a nádrž plná ryb,“ doplnil předseda Kotík.

Marchanka
06.02.2023