zpět na tiskové zprávy

Návrat po 80 letech. V dědické kostelní věži se rozezní tři zvony

Návrat po 80 letech. V dědické kostelní věži se rozezní tři zvony
Vyškov, 10. srpna 2023 – Kostel bez zvonu je jako němý. Svolává k modlitbě, ohlašuje radostné i smutné události ve farnosti, slouží jako varovný signál. Zvony neodmyslitelně patří ke křesťanské tradici a farní kostel Nejsvětější Trojice v Dědicích se letos dočká třetího zvonu. Farní rada se k jeho zakoupení rozhodla poté, kdy na něj „narazila“ při jednání o rekonstrukci historického zvonu z roku 1556. Původní objednatel totiž o samozvučný nástroj přestal mít zájem.

Zvon Maria váží 900 kilogramů. Když se naskytla možnost k jeho odkoupení, farnost neváhala. „A to především proto, že může nahradit zvon stejného jména a váhy, který byl zrekvírován, tedy zabrán pro vojenské účely v roce 1942, a v naší věži tak chybí přes 80 let. Ztráta zvonu znamená v jistém smyslu také ztrátu jednoho z významných komunitních pout. Stal se jedním z 9 801 zvonů, které za okupace odvezli nacisté do Německa,“ přiblížil za dědickou farnost František Adamec. Němci jejich roztavením získávali materiál pro potřeby zbrojního průmyslu, například na děla.

Maria tak doplní půltunový historický zvon právě z roku 1556, který byl zřejmě zavěšený na věži kostela v době požáru způsobeného úderem blesku v roce 1731. „Potřeboval nové zavěšení, nové srdce i elektrifikaci. Roky se na něj nezvonilo, poprvé se rozezněl letos o Velikonocích,“ připomněl Adamec s tím, že barokní památka se chlubí ještě zvonem Jan Nepomucký o váze 320 kilogramů z roku 1986.

Rozezněním všech tří nástrojů vznikne trojzvuk g1-a1-c2, který je počátkem invokace Gloria in excelsis Deo (Sláva na výsostech Bohu). Cena nového zvonu Maria činí 800 tisíc korun a farnost musela sumu uhradit ve třech splátkách. „Byli jsme velmi mile překvapeni množstvím dárců,“ poděkoval František Adamec.

Na pořízení přispěla mimo jiných agentura Prague City Tourism, která eviduje „zmizelé“ zvony z celého Česka. Na jejich památku byl loni na pontonu u pražského Smetanova nábřeží odhalen památeční Zvon #9801, který tuto kulturní ztrátu připomíná. „Praha se jím symbolicky spojuje se všemi osiřelými zvonicemi v někdejším protektorátu. A v tomto duchu agentura podporuje také návrat zvonu Maria do zvonice našeho kostela,“ doplnil za farnost Adamec.

Termín jeho vysvěcení je stanovený na úterý 15. srpna od 17 hodin. V pátek proběhne vyzdvižení a zavěšení zvonu jeřábem, včetně jeho elektrifikace. Na neděli 20. srpna po ranní mši je pak naplánované první společné zvonění.

V kostelní věži se rozezní tři zvony
10.08.2023